Zabytki
Wały Chrobrego
Reprezentacyjne tarasy widokowe nad Odrą powstały w latach 1902 – 1921 z inicjatywy nadburmistrza Szczecina Hermana Hakena. Miały być wizytówką Szczecina.
Bazylika archikatedralna św. Jakuba
Kościół zbudowano z inicjatywy i dzięki funduszom osiadłego w Szczecinie Beringera z Bambergu.
Pomnik Orła Białego
Zabytkowa fontanna. Dawniej dekoracyjna studnia na zakończeniu drewnianego rurociągu, który w I poł. XVIII w. doprowadzał wodę do Szczecina z niedalekich Wzgórz Warszewskich.
Pałac Grumbkowa – Pod Globusem
Do 1782 r. pałac należał do rodu von Grumbkow. W 1759 r. urodziła się tu Zofia Dorota Augusta Luiza Wirtemberska, późniejsza Maria Fiodorowna caryca Rosji, zwana „matką carów”.
Pomnik bogini Flory
Posąg Flory stał pierwotnie w ogrodzie gmachu pałacu Grumbkowa, po kilku przenosinach trafił ostatecznie na plac Orła Białego. Pomnik przedstawia rzymską boginię wiosny i kwiatów.
Pomnik Czynu Polaków
Pomnik, dzieło Gustawa Zemły powstał z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Szczecina. Orły, symbolizujące trzy pokolenia Szczecinian zostały odlane z brązu w zakładach mechanicznych w Warszawie.
Pomnik Adama Mickiewicza
Odsłonięcie pomnika, dzieła Sławomira Lewińskiego, nastąpiło w 1960 r. z okazji 1000 letniej rocznicy państwa polskiego.
Pomnik Kornela Ujejskiego
Pomnik przedstawia Kornela Ujejskiego – XIX – wiecznego poety polskiego romantyzmu. Zaprojektowany przez Antoniego Popiela powstał we Lwowie i tam też został odsłonięty po raz pierwszy.
Pomnik Marynarza
Autorem pomnika był Ryszard Chachulski. Pomnik jest jednym z wielu pomysłów Towarzystwa Przyjaciół Szczecina. Przedstawia marynarza przy kole sterowym, jako symbol morskiego Szczecina.
Kamienica Loitzów
Kamienica mieszczańska w XVI wieku należała do szczecińskiej rodziny Loitz – właścicieli banków, handlarzy solą i śledziami.