Trasa sakralna
Bazylika archikatedralna św. Jakuba
Kościół zbudowano z inicjatywy i dzięki funduszom osiadłego w Szczecinie Beringera z Bambergu.
Bazylika św. Jana Chrzciciela
Kościół ten był jedną z pierwszych katolickich świątyń na Pomorzu od czasu reformacji. Do 1931 r. był jedynym rzymskokatolickim kościołem w Szczecinie.
Kościół św. Wojciecha
Kościół powstał dla parafii protestanckiej, nosił wówczas nazwę Kościoła Jana Bugenhagena – „ojca” reformacji na XVI wiecznym Pomorzu.
Kościół Maksymiliana M. Kolbego
Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z połowy XV wieku. Była to wówczas filia kościoła z Ustowa dla mieszkańców wsi Pomorzany.
Kaplica na Cmentarzu Centralnym
W latach 1900 - 1905 zbudowano kaplicę cmentarną. Jej lokalizacja - na linii wschód-zachód i architektura nawiązują do tradycji chrześcijańskiej oraz antycznej symboliki zachodzącego słońca w kulcie zmarłych.
Kościół św. Trójcy (Krzekowo)
Jeden z dwóch szczecińskich kościołów pod tym samym wezwaniem. Kościół pochodzi z II połowy XIII wieku i powstał na terenie ówczesnej wsi Krzekowo.
Kościół św. Jana Ewangelisty
Kościół ufundowany dla zakonników Franciszkanów przybyłych do Szczecina w XIII wieku. Budynki kościoła i klaszotu znajdowały się przy murach miejskich, dlatego fasada miała charakter obronny.
Wieża Ciśnień - Kościół MB Jasnogórskiej
Wieża powstała jako część szczecińskiej sieci wodociągowej. Wodociąg zaopatrywany był w wodę z Odry kanałem do stacji pomp.
Kościół św. Piotra i Pawła
Jest to najstarszy kościół w Szczecinie. Powstał po przyjęciu chrześcijaństwa przez mieszkańców. Usytuowany był początkowo poza murami miasta.
Kościół św. Trójcy (Łasztownia)
W miejscu obecnego kościoła od średniowiecza stał kościół św. Gertrudy. Obok kościoła znajdowały się szpital, szkoła, przytułek dla biednych oraz cmentarz.