Trasa przemysłowa
Wytwórnia alkoholi i drożdży C. Lefever'a
Wytwórnia alkoholi i drożdży C. Lefever’a była znana w całych Niemczech. Zespół fabryczny składał się z budynków położonych wokół dziedzińca, do którego prowadziła brama przejazdowa.
Zajezdnia tramwajów konnych
Dawna zajezdnia tramwajów konnych działała przy ulicy Kolumba od 1885 r. Były tu pomieszczenia dla 90 koni, hale na 22 wagony tramwajowe, warsztaty i magazyny z paszą dla zwierząt oraz budynki mieszkalno-administracyjne.
Wieża węglowa
Betonowy zasobnik węglowy o wysokości 46 m był jedną z pierwszych w całości żelbetowych konstrukcji w Niemczech.
Wieża Ciśnień - Kościół MB Jasnogórskiej
Wieża powstała jako część szczecińskiej sieci wodociągowej. Wodociąg zaopatrywany był w wodę z Odry kanałem do stacji pomp.
Fabryka pieców chlebowych Kirst'a
Fabryka pieców chlebowych Emila Kirst`a działała od 1847 r. Budynki zachowały się łącznie z reprezentacyjną bramą wjazdową, nad którą umieszczony jest wizerunek głowy gryfa w koronie – znak firmowy fabryki Kirst`a.
Most Długi
Pierwsza wzmianka o moście pojawiła się w szczecińskich źródłach w XIII wieku. Stanowił on główną przeprawę do Szczecina.
Stara rzeźnia na Łasztowni
Zbudowany w drugiej połowie XIX wieku zespół zabytkowych budynków po dawnych zakładach mięsnych, zlokalizowanych na Łasztowni.
Dawna elektrownia
Od początku XVIII wieku mieścił się tu dom poprawczy dla kobiet, a od 1889 r. obiekt zmienił funkcję i użytkowany był przez Zakład Energetyczny jako pierwsza wytwórnia prądu dla Szczecina.
Stary młyn i olejarnia
"Walzműhle" był jednym z pierwszych na Pomorzu młynów walcowych. Należał do największych i najnowocześniejszych zakładów młynarskich we wschodnich prowincjach Prus.