Trasa pamięci
Pomnik Czynu Polaków
Pomnik, dzieło Gustawa Zemły powstał z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Szczecina. Orły, symbolizujące trzy pokolenia Szczecinian zostały odlane z brązu w zakładach mechanicznych w Warszawie.
Pomnik Adama Mickiewicza
Odsłonięcie pomnika, dzieła Sławomira Lewińskiego, nastąpiło w 1960 r. z okazji 1000 letniej rocznicy państwa polskiego.
Pomnik Kornela Ujejskiego
Pomnik przedstawia Kornela Ujejskiego – XIX – wiecznego poety polskiego romantyzmu. Zaprojektowany przez Antoniego Popiela powstał we Lwowie i tam też został odsłonięty po raz pierwszy.
Pomnik Marynarza
Autorem pomnika był Ryszard Chachulski. Pomnik jest jednym z wielu pomysłów Towarzystwa Przyjaciół Szczecina. Przedstawia marynarza przy kole sterowym, jako symbol morskiego Szczecina.
Pomnik Hermana Hakena
Herman Haken (1826-1916) był nadburmistrzem Szczecina w latach 1878-1907. Był inicjatorem przebudowy i rozbudowy miasta.
Pomnik Braterstwa broni
Pomnik był zwycięzcą konkursu ogłoszonego przez Towarzystwo Przyjaciół Szczecina z okazji 50 rocznicy rewolucji październikowej. Jest dziełem Sławomira Lewińskiego.
Pomnik Bartolomeo Colleoniego
Zabytkowa kopia słynnego rzymskiego pomnika Colleoniego, po wojnie wywieziona do Warszawy powróciła do Szczecina w 2002 r.
Pomnik Wilhelma Meyer-Schwartau
Pomnik architekta i miejskiego radcy budowlanego, który pracował w Szczecinie w latach 1891-1921. Zaprojektował wiele budynków reprezentacyjnych miasta, Cmentarz Centralny czy Wały Chrobrego.
Brama Główna Cmentarza Centralnego
W latach 1901-1903 zbudowano bramę główną cmentarza o szerokości 77 metrów w stylu architektonicznym nawiązującym do kaplicy cmentarnej.
Pomnik Bogusława X i Anny Jagiellonki
Pomnik zaprojektowany został przez Leonię Chmielnik i Annę Paszkiewicz. Wykonany z żółtego piaskowca przedstawia parę skierowaną w kierunku miasta. Na cokole oprócz imion i nazwisk wyryta jest też data ślubu.