Reprezentacyjne tarasy widokowe nad Odrą powstały w latach 1902 – 1921 z inicjatywy nadburmistrza Szczecina Hermana Hakena. Miały być wizytówką Szczecina. Projektantem obiektu był Wilhelm Meyer-Schwartau. Wały zbudowano po likwidacji Fortu Leopolda. W skład zespołu wchodzą platforma i pawilony widokowe, monumentalne schody oraz budynek muzeum. Po obu stronach górnej części tarasów ulokowano budynki administracji (obecnie Urząd Wojewódzki i Akademia Morska).
Gmach Muzeum Narodowego w Szczecinie powstał w latach 1908 – 1913 jako siedziba Muzeum Miejskiego. Zbudowano go na planie litery „E”. W gmachu prezentowano zbiory archeologiczne, sztukę afrykańską i modele statków zbudowanych w szczecińskich stoczniach. Po zakończeniu II wojny światowej zbiory wywieziono do Niemiec i do Warszawy a część przekazano do Muzeum Miejskiego. W 1970 roku w budynku otwarto Muzeum Narodowe.
W zbiorach muzeum znajdują się stałe wystawy prezentujące zbiory archeologiczne z pradziejów Pomorza, zbiory pochodzące z wypraw do Afryki, Ameryki Południowej i Polinezji oraz wystawy czasowe. Część gmachu została przeznaczona na siedzibę Teatru Współczesnego.